Diferencia entre revisiones de «Xipset»
(Página creada con «Les plaques base per a PC tenen Xipset. De fet es pot afirmar que el ''xipset'' és la placa base. Per tant, dos plaques base amb el mateix xipset ofereixen el mateix rendi...») |
Sin resumen de edición |
||
Línea 12: | Línea 12: | ||
Actualment, per a plaques AMD, podem tindre xipsets AMD o NVIDIA i per a Intel sols xipsets Intel. | Actualment, per a plaques AMD, podem tindre xipsets AMD o NVIDIA i per a Intel sols xipsets Intel. | ||
=Xipsets Intel= | |||
Intel ho va tindre més fàcil que altres empreses per a dominar el mercat dels xipsets. Com que dominava el dels processadors per a PC, podia traure abans que els altres xipsets compatibles i plaques senceres. | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Xipset !! Processadors !! Detalls | |||
|- | |||
| 420xx | |||
| P4 (486) | |||
| | |||
|- | |||
| 430xx || Pentium || Memòria EDO | |||
|- | |||
| 440xx || Pentium Pro II i III || AGP, SDRAM | |||
|- | |||
| 450xx || Pentium Pro II i III || SDRAM | |||
|- | |||
| 8xx || Pentium II, III, 4 || AGP DDR | |||
|- | |||
| 9xx || Pentium 4 i D, Core 2 || PCI-E DDR2 | |||
|- | |||
| 3x || Core 2 || PCI-E DDR2 i DDR3 | |||
|- | |||
| 4x || Core 2 || PCI-E 2.X DDR2 i DDR3 | |||
|- | |||
| 5x || Primera Generació Core iX || PCI-E 2.X | |||
|- | |||
| 6x || Segona Generació Core iX || SATA 6Gbs, DMI 2.0 | |||
|- | |||
| 7x || Tercera Generació Core iX || PCI-E 3.x | |||
|- | |||
| 8x || Quarta Generació Core iX || Més PCI-E i SATA 6Gbs | |||
|- | |||
| 9x || Cinquena Generació Core iX || M.2 | |||
|- | |||
| 1xx || Sisena Generació Core iX || DMI 3.0 | |||
|- | |||
| 2xx || Setena Generació Core iX || | |||
|} |
Revisión del 15:18 11 jul 2017
Les plaques base per a PC tenen Xipset. De fet es pot afirmar que el xipset és la placa base. Per tant, dos plaques base amb el mateix xipset ofereixen el mateix rendiment.
Depenguent el model, contenen el FSB, controladors de memòria, de bus, d'entrada eixida o la GPU. Per tant, dictamina el tipus de processador, RAM i altres expansions.
Evolució dels xipsets
Quant IBM va fer les primeres plaques base per a PC, utilitzava xips separats per a distintes funcionalitats: Processador, coprocessador, rellotge, controlador de bus, controlador d'interrupcions, DMA...
En 1986, Chips and Technologies va introduir el 82C206, el primer xipset en tindre la major part dels xips de la placa base. Açò suposa una revolució, ja que simplificar el disseny de la placa base i redueix els costos. Altres companyies van imitar aquesta idea. No obstant, a partir de 1994 el fabricant majoritari de xipsets era el propi Intel, encara que ATI, NVIDIA, VIA o SiS van fabricar xipsets per a plaques amb processador Intel durant els primers any del 2000.
A partir de 2009 aproximadament, AMD va fabricar sols els xipsets per als seus processadors, VIA es va dedicar a plaques encastades, SiS es va dedicar a coses multimedia i NVIDIA no va ser capaç de donar suport a les noves i canviants especificacions que Intel donava en els seus processadors Core.
Actualment, per a plaques AMD, podem tindre xipsets AMD o NVIDIA i per a Intel sols xipsets Intel.
Xipsets Intel
Intel ho va tindre més fàcil que altres empreses per a dominar el mercat dels xipsets. Com que dominava el dels processadors per a PC, podia traure abans que els altres xipsets compatibles i plaques senceres.
Xipset | Processadors | Detalls |
---|---|---|
420xx | P4 (486) | |
430xx | Pentium | Memòria EDO |
440xx | Pentium Pro II i III | AGP, SDRAM |
450xx | Pentium Pro II i III | SDRAM |
8xx | Pentium II, III, 4 | AGP DDR |
9xx | Pentium 4 i D, Core 2 | PCI-E DDR2 |
3x | Core 2 | PCI-E DDR2 i DDR3 |
4x | Core 2 | PCI-E 2.X DDR2 i DDR3 |
5x | Primera Generació Core iX | PCI-E 2.X |
6x | Segona Generació Core iX | SATA 6Gbs, DMI 2.0 |
7x | Tercera Generació Core iX | PCI-E 3.x |
8x | Quarta Generació Core iX | Més PCI-E i SATA 6Gbs |
9x | Cinquena Generació Core iX | M.2 |
1xx | Sisena Generació Core iX | DMI 3.0 |
2xx | Setena Generació Core iX |